Category: Sports Archives

<-- Back to the Category List

TJC Men’s Basketball Schedule 2013-2014

TJC Men’s Basketball Schedule 2013-2014

November

1 — 7:30PM Men’s Basketball vs Brookhaven College ESPN 92.1FM
Jimmy Butler Classic: SWCC vs Cranium Academy, 5:30p ESPN 92.1FM
2 — 4:00PM Men’s Basketball vs Southwestern Christian College ESPN 92.1FM
SWCC forfeits game due to ineligible player
15 — 8:00PM Men’s Basketball vs Northwestern State – JV ESPN 92.1FM
Sleep Inn & Suites Classic: Weatherford vs Kilgore, 6p
16 — 5:00PM Men’s Basketball vs Weatherford College ESPN 92.1FM
Sleep Inn & Suites Classic: NW State JV vs Kilgore, 7p
21 — 7:00PM Men’s Basketball vs Stephen F. Austin – Club Team ESPN 92.1FM
26 7:00PM Men’s Basketball vs Lamar State College – Port Arthur ESPN 92.1FM

December

4 — 7:30PM Men’s Basketball vs Angelina College ESPN 92.1FM
11 — 7:00PM Men’s Basketball vs Lee College ESPN 92.1FM
31 — 2:00PM Men’s Basketball vs Houston Community College ESPN 92.1FM

January

8 — 7:30PM Men’s Basketball vs Coastal Bend College ESPN 92.1FM
18 — 6:00PM Men’s Basketball vs Trinity Valley ESPN 92.1FM
22 — 7:30PM Men’s Basketball vs Panola College ESPN 92.1FM
29 — 7:30PM Men’s Basketball vs Bossier Parish Community College ESPN 92.1FM

February

5 — 7:30PM Men’s Basketball vs Kilgore College ESPN 92.1FM
8 — 4:00PM Men’s Basketball vs Trinity Valley CC ESPN 92.1FM
19 — 7:30PM Men’s Basketball vs Paris Junior College ESPN 92.1FM
26 — 7:30PM Men’s Basketball vs Navarro College ESPN 92.1FM

High School Football Scores 9/26-9/28

High School Football Scores 9/26-9/28

John Tyler 51
Monterrey, Mexico 14 Final

Friday 9/27

Mesquite Horn 48
Tyler Lee 21 Final

Longview 69
Mesquite 17 Final

Chapel Hill 42
Henderson 20 Final

Carthage 39
Whitehouse 56 Final

Troup 43
Huntington 0 Final

More ET High School Football scores!

TISD Names First Athletic Hall of Fame Class

Tyler’s robust and star-studded athletic history will finally be recognized with the Tyler Independent School District Athletic Hall of Fame. The inaugural class was announced at a news conference on Wednesday, September 4. The six member selection committee which included KTBB AM/FM’s Bill Coates includes 12 honorees. They will be introduced at halftime of the John Tyler/Tyler Lee football game on September 13 at Trinity Mother Frances Rose Stadium.

2013 Tyler ISD Athletic Hall of Fame
Inaugural Class
Earl Campbell—John Tyler Class of 1973, Heisman Trophy Winner at University of Texas, 3 time NFL MVP, Participated in the THSCA ALL STAR GAME 1974

Mike Carter—John Tyler High school baseball player, TISD baseball field named after him

Clifford Gregory—Tyler High class of 1930, team captain of the 1930 State Championship Football Team

Billy Hall—Tyler High School 1956, coached at Robert E. Lee, principal at REL, Athletic Director for TISD

Daniel Hernandez—John Tyler High School, All State Soccer player, professional soccer player in the MLS and Mexican League

Charles Milstead— Tyler High School 1955, quarterback on the 1955 State Football Championship Team

Kristee Porter—John Tyler High School, Volleyball, All American VB player at UCLA

Aaron Ross—John Tyler High 2000, Jim Thorpe Award winner at University Texas, National Champions at U of Texas, played in the NFL with New York Giants and Jacksonville Jaguars, 2 Super Bowl Championships with NYG

Robert Taylor—Emmett Scott High School, won Gold and Silver medals in the 1972 Munich Olympics

Danya Reed Westbrook—REL 1987, All State basketball player, Led REL to the girls class 5A state basketball finals, played at SFA, coaches both boys and girls basketball teams at Douglas HS

Allen Wilson—Head Coach John Tyler HS, Led the 1994 JT Football team to a state championship, returned to the finals in 2000

1973 John Tyler Football Team—Led by Earl Campbell they captured the 1973 state football championship.

East Texas High School Football Playoffs – Round 5

4A
Denton Guyer 57
John Tyler 53 – Final
Friday, Midlothian

3A
Gilmer 50
Graham 7 – Final
Friday Mansfield

2A
Daingerfield 29
Wall 22 – Final
Friday Waco ISD Stadium

Cameron Yoe 39
Newton 22 – Final
Friday, Shenandoah

East Bernard 52
Elysian Fields 8 – Final
Friday, Waco

1A
Tenaha 42
Falls City 14 – Final
Friday, Cypress

East Texas High School Football Playoffs – Round 4

4A

John Tyler 38
Frisco Centennial 24 – Final

3A

Stephenville 42
Kilgore 32 – Final

El Campo 29
Carthage 25 – Final

Gilmer 41
Henderson 34 – Final

2A

Daingerfield 35
New Boston 28 – Final

Newton 49
Franklin 13 – Final

Elysian Fields 21
Hughes Springs 14 – Final

1A

Mart 62
Alto 42 – Final

Teneha 34
Frost 30 – Final

John Tyler Advances to State Quarterfinals

ALLEN – John Tyler started off slow against Frisco’s Racoons Friday night at the $60 million Allen Eagle Stadium, but all’s well that ends well as the Lions rally to a 45-28 win and advance to the Class 4A Div I Quarterfinal round.
Frisco’s wing T ball control offense created some assignment problems early for John Tyler, racking up 230 yards of offense, controlling the clock and staking to a 21-10 lead with just over three minutes remaining in the first half. However, with 50 seconds left in the half, Darion Flowers hauled in a six-yard pass from Greg Ward. The TD was John Tyler’s second of the half and cut the deficit down to only four points going into halftime.

After the half, CUJO seemed to have found it’s stride taking six plays to march 62 yards before Ward found Fred Ross who dashed the final 29 yards after the catch to put the Lions ahead for the first time in the contest, 24-21.
CUJO’s defense made some adjustments as well, forcing the first three-and-out against the Racoons all night and forcing the only punt. Again, six plays later the Lions found paydirt and stretched out the lead 31-21, this time coming on Ward’s second rushing TD of the night, a 20-yard run. Frisco mounted one additional drive consuming over eight minutes of clock time, resulting in a score to cut into the Lions lead, 31-28, but that proved to be the final productive possession for the Racoons.

The fourth quarter belonged to the Lions who added scores on two DeQuante Woods runs of eight and 21 respectively to seal the victory, 45-28.
John Tyler advances to face Frisco’s district rival, Frisco Centennial who won their matchup over Red Oak 40-14.
The two teams will face off 7:30 Friday at Ennis Stadium.

East Texas High School Playoffs – Round 3

High School Football Playoffs – Round 3

5A Div II

Plano West 55
Lufkin 52 – Final

Austin Westlake 38
Longview 10 – Final

4A Div I

John Tyler 45
Frisco 28 – Final

3A Div I

Kilgore 30
Gainesville 14 – Final

Carthage 50
Silsbee 21 – Final

Henderson 64
Celina 35 – Final

Gilmer 42
Argyle 21 – Final

2A Div I

Daingerfield 47
Winnsboro 14 – Final

Franklin 49
Tatum 30 – Final

Newton 82
Grandview 35 – Final

New Boston 20
Pottsborro 14 – Final

2A Div II

Hughes Springs 28
Centerville 27 – Final – OT

Elysian Fields 30 – 4th
Arp 20 – Final

1A Div I

Mart 49
San Augustine 21 – Final

Teneha 38
Bremond 7 – Final

Frost 38
Mt Enterprise 14 – Final

Alto 35
Bosqueville 14 – Final

East Texas High School Playoff Scores – 11/23 – 11/24/12

Class 5A

Lufkin 56
Pflugerville 43 – Final

Longview 57
Dallas Jesuit 25 – Final

Class 4A

John Tyler 38
Wylie 10 – Final

Wylie East 63
Whitehouse 56 – Final

Class 3A

Kilgore 41
Paris 14 – Final

Carthage 56
Taylor 21 – Final

Henderson 49
Quinlan Ford 13 = Final

Gilmer 57
Atlanta 13 – Final

Class 2A

Daingerfield 32
Callisburg 21 – Final

Winnsboro 42
Boyd 13 – Final

Pottsboro 41
Malakoff 0 – Final

New Boston 40
Commerce 7 – Final

Tatum 41
Godley 8 – Final

Grandview 47
White Oak 32 – Final

Nocona 40
Edgewood 23 – Final

Corsicana Mildred 38
Cooper 14 – Final

Hughes Springs 70
Hearne 20 – Final

Centerville 34
Garrison 7 – Final

Arp 53
Crawford 28 – Final

Elysian Fields 24
Deweyville 22 – Final

Class 1A

Lindsay 41
Cayuga 21 – Final

Alto 35
Hull-Daisetta 28 – Final

San Augustine 35
Axtell 0 – Final

Bremond 49
Hubbard 28 – Final

Tenaha 42
vs. Overton 8 – Final

Maud 28
Mt. Enterprise 46 – Final

Frost 16
Chilton 12 – Final

Six-Man

Abbott 62
Leverett’s Chapel 16 – Final

Oakwood 83
Buckholts 71 – Final

East Texas High School Bi-District Playoff Scoreboard

5A Div II

Lufkin 35
Spring DeKaney 20 – Final

Longview 27
Rowlett 6 – Final (Saturday)

4A Div I

Sherman 40
Texas High 23 – Final

Red Oak 58
Corsicana 20 – Final

Mt Pleasant 21
Wylie 45 – Final

John Tyler 77
Waxahachie 20 – Final
ON ESPN EAST TEXAS 92.1 FM

4A Div II

Lancaster 34
Jacksonville 2 – Final

Sulphur Springs 33
Wylie East 70 – Final

Whitehouse 42
Ennis 32 – Final

3A Div I

Athens 7
Kilgore 42 – Final

Palestine 27
Carthage 30 – Final

3A Div II

Van 21
Henderson 48 – Final

Wills Point 32
Atlanta 72- Final

Gilmer 51
Canton 36 – Final

2A Div I

Malakoff 28
Redwater 22 – Final

East Chambers 24
Troup 17 – Final 2-OT

White Oak 52
Anahuac 15 – Final

2A Div II

Garrison 36
Paul Pewitt 0 – Final

Elysian Fields 67
Winona 54 – Final

1A Div I

San Saba 21
Cayuga 28 – F/O.T.

Harleton 9
Alto 35 – Final

West Sabine 33
Timpson 20 – Final

Overton 34
Wortham 7 – Final

Mt Enterprise 40
Lovelady 7 – Final

Frost 28
Detroit 14 – Final

East Texas High School Scoreboard – Week 10

12-5A

Longview 40
Rockwall 7 – Final

Mesquite Horn 42
North Mesquite 21 – Final

Rockwall-Heath 34
Robert E Lee 3 – Final

Mesquite
BYE

14-5A

Lufkin 55
Conroe 14 – Final

14-4A

Hallsville 19
Texas High 7 – Final

Mt Pleasant 55
Pine Tree 24 – Final

Sulphur Springs 62
Marshall 34 – Final

16-4A

Corsicana 35
Jacksonville 25 – Final

Lindale 31
Nacogdoches 21 – Final

John Tyler 45
Whitehouse 38 – Final

15-3A

Athens 55
Brownsboro 20 – Final

Van 35
Canton 21- Final

Mineola 24
Mabank 3 – Final

16-3A

Gilmer 20
Kilgore 14 – Final

Henderson 27
Gladewater 16 – 4th

Bullard 62
Spring Hill 3 – Final

Chapel Hill
BYE

7-2A Div I

Winnsboro 50
Malakoff 21 – Final

Kemp
Grand Saline

Lone Oak 28
Eustace 21 – Final

Quitman
BYE

9-2A Div I

Troup 42
Sabine 16 – Final

White Oak 44
Jefferson 27 – Final

Tatum 31
Harmony 15 – Final

10-2A Div II

Arp 51
Winona 14 – Final

Union Grove
Garrison

Frankston 42
West Rusk 22 – Final

9-A Div I

Joaquin 34
Harleton 22 – Final

Big Sandy 9
Timpson 24 – Final

Beckville
Carlisle

10-A Div II

Union Hill 14
Overton 48 – Final

Maud 34
Detroit 30 – Final

Cumby
BYE

TAPPS DISTRICT 2 DIVISION II

Dallas Parish Episcopal – 63
Grace Community 42 – Final

Brook Hill 66
Carrolton Prince of Peace 44 – Final

Dallas Shelton 30
T.K. Gorman 34 – 4th

High School Football Scoreboard – Week 9

12-5A

Longview 52
Robert E. Lee 6 – Final
ON ESPN EAST TEXAS 92.1 FM

Mesquite 55
Rockwall 24 – Final

Rockwall-Heath 21
North Mesquite 14 – Final

14-5A

Lufkin
Conroe Oak Ridge
Saturday 2pm

14-4A

Mt Pleasant 54
Hallsville 49 – Final

Sulphur Springs 70
Pine Tree 48 – Final

Texas High 20
Marshall 6 – Final

16-4A

Whitehouse 54
Corsicana 28 – Final

Jacksonville 27
Lindale 23 – Final

John Tyler 50
Nacogdoches 7 – Final
ON KTBB AM 600

15-3A

Athens 42
Mineola 13 – Final

Canton 35
Brownsboro 13 – Final

Van 49
Mabank 7 – Final

16-3A

Gilmer 57
Bullard 39 – Final

Kilgore 14
Henderson 10 – Final

Chapel Hill 17
Gladewater 6 – Final

7-2A Div I

Winnsboro 58
Kemp 28 – Final

Lone Oak 60
Grand Saline 14 – Final

Malakoff 28
Quitman 14 – Final

9-2A Div I

Troup 20
Harmony 16 – Final

White Oak 44
Sabine 13 – Final

Tatum 31
Jefferson 7 – Final

10-2A Div II

Arp 55
Hawkins 0 – Final

Winona 46
Union Grove 16 -Final

Garrison 34
Frankston 14 – Final

9-A Div I

Big Sandy 26
Carlisle 3 – Final

Joaquin 48
Timpson 14 – Final

Harleton 40
Beckville 23 – Final

10-A Div II

Maud 60
Overton 14 – Final

Cumby 47
Union Hill 33 – Final

11-A Div II

Mt Enterprise
Burkeville

TAPPS Div II District 2

Dallas Christian 49
TK Gorman 0 – Final

Grace 48
Brook Hill 14 – Final

St Stephen’s Episcopal 31
All Saints 28 – Final

High School Football Scores Week 8

High School Football Scores 10/27-10/28

5A

Longview 52
North Mesquite 3 – Final

Mesquite 51
Robert E Lee 9 – Final

Mesquite Horn 45
Rockwall-Heath 7 – Final

Lufkin 43
The Woodlands College Park 7 – Final

4A

Sulphur Springs 38
Hallsville 31 – Final

Marshall 49
Pine Tree 29 – Final

Mt Pleasant 35
Texas High 23 – Final

Corsicana 40
Lindale 22 – Final

John Tyler 52
Jacksonville 7 – Final
ON KTBB AM 600

Whitehouse 52
Nacogdoches 21 – Final

3A

Canton 35
Mineola 0 – Final

Van 70
Brownsboro 30 – Final

Athens 31
Mabank 7 – Final

Kilgore 31
Chapel Hill 2 – Final

Gilmer 59
Spring Hill 10 – Final

Henderson 24
Bullard 14 – Final

2A Div I

Winnsboro 58
Lone Oak 29 – Final

Eustace 49
Grand Saline 0 – Final

Quitman 32
Kemp 21 – Final

White Oak 38
Troup 28 – Final

Jefferson
Harmony
SATURDAY @ Lobo Stadium, Longview

Tatum 48
Sabine 21 – Final

2A Div II

Edgewood 33
Cooper 14 – Final

Rivercrest 36
Paris Chisum 0 – Final

Clarksville 61
Como-Pickton 6 – Final

Hawkins 10
Union Grove 7 – Final

Garrison 35
West Rusk 6 – Final

Winona 50
Frankston 31 – Final

A Div I

Timpson 25
Carlisle 0 – Final

Joaquin 30
Beckville 19 – Final

Harleton 35
Big Sandy 28 – Final

Alto 36
Grapeland 12 – Final

A Div II

Overton 34
Detroit 13 – Final

Maud 36
Cumby 0 – Final

Sabine Pass
Mt Enterprise
SATURDAY

Burkeville
Evadale

TAPPS Div II District 2

Parish Episcopal 36
Brook Hill 12 – Final

TK Gorman 24
Trinity Christian 17 – Final

Grace Community 60
Prince of Peace 24 – Final

All Saints 27
Quinlan Boles 24 – Final

High School Scores – Week 7

District 12-5A

Rockwall 40
Robert E. Lee 0 – Final

Mesquite Horn 25
Longview 17 – Final

Mesquite 56
North Mesquite 10 – Final

Rockwall Heath
BYE

District 14-4A

Hallsville 38
Pine Tree 0 – Final

Mt Pleasant 63
Marshall 7 – Final

Sulphur Springs 42
Texas High 25 – Final

District 16-4A

Corsicana 28
Nacogdoches 7 – Final

Whitehouse 42
Jacksonville 35 – F/OT

John Tyler 35
Lindale 0 – Final
ON KTBB AM 600

District 15-3A

Van 42
Athens 27 – Final

Brownsboro 40
Mineola 14 – Final

Canton 48
Mabank 21 – Final

District 16-3A

Bullard 42
Chapel Hill 41 – F/2OT

Kilgore 31
Gladewater 8 – Final

Henderson 42
Spring Hill 14 – Final

Gilmer
BYE

District 19-3A

Palestine 35
Rusk 28 – Final

District 20-3A

Carthage 45
Center 29 – Final

District 7-2A Div I

Winnsboro 40
Eustace 16 – Final

Malakoff 70
Kemp 8 – Final

Lone Oak 43
Quitman 8 – Final

Grand Saline
BYE

District 9-2A Div I

White Oak 34
Harmony 0 – Final

Jefferson 50
Sabine 20 – Final

Troup 14
Tatum 10 – Final

District 10-2A Div II

Arp 52
Union Grove 21 – Final

Frankston 47
Hawkins 0 – Final

West Rusk 21
Winona 18 – Final

Garrison
BYE

District 9-A Div I

Timpson 32
Beckville 7 – Final

Joaquin 38
Big Sandy 19 – Final

Harleton 34
Carlisle 13 – Final

District 10-A Div I

Alto 40
West Sabine 26 – Final

District 10-A Div II

Detroit 27
Cumby 12 – Final

Maud 54
Union Hill 10 – Final

Overton
BYE

District 11-A Div II

Teneha 35
Mt Enterprise 32 – Final

TAPPS

Honey Grove 44
All Saints 0 – Final

Grace Commun 61
TK Gorman 0 – Final

Dallas Christian 38
Brook Hill 0 – Final

Tyler HEAT 46
King’s Academy 30 – Final

High School Scores Week 6

High School Scores Week 6

John Tyler 63
Corsicana 14 – Final

District 12-5A

Longview 52
Rockwall-Heath 27- Final

Rockwall 49
North Mesquite 29- Final

Mesquite 56
Mesquite Horn 41 – Final

District 14-4A

Hallsville 42
Marshall 21 – Final

Sulphur Springs 71
Mt. Pleasant 65 – Final

Texas High 30
Pine Tree 13 – Final

District 14-4A

Jacksonville 35
Nacogdoches 29 – Final

Whitehouse 56
Lindale 24 – Final

District 15-3A

Athens 23
Canton 48 – Final

Brownsboro 36
Mabank 11 – Final

Van 69
Mineola 41 – Final

District 16-3A

Gilmer
vs. Henderson – Saturday, 7:30 @ Lobo Stadium

Chapel Hill 52
Spring Hill 33 – Final

Bullard 26
Gladewater 6 – Final

District 19-3A

Fairfield 35
Rusk 13 – Final

District 20-3A

Carthage 56
Huntington 0 – Final

Center 38
Diboll 0 – Final

District 7-2A

Eustace 31
Quitman 12 – Final

Winnsboro 38
Grand Saline 0 – Final

Malakoff 41
Lone Oak 20 – Final

District 8-2A

New Boston 32
Redwater 14 – Final

Daingerfield 34
Hooks 20 – Final

Prairiland 22
Queen City 18 – 3rd

District 9 2-A

Harmony 40
Sabine 13 – Final

Troup 26
Jefferson 22 – Final

Tatum 28
White Oak 21 – Final

District 11-2A

Crockett 34
Elkhart 21 – Final

Franklin 82
Palestine Westwood 35 – Final

Teague 35
Trinity 14 – Final

District 8 2-A Division II

Edgewood 55
Paris Chisum 0 – Final

Alba Golden 50
Como-Pikton 35 – Final

District 10-2A Division II

Arp 47
Frankston 26 – Final

Garrison 35
Winona 14 – Final

West Rusk 34
Hawkins 13 – Final

District 9-1A Division I

Beckville 21
Big Sandy 18 – Final

Joaquin 20
Carlisle 16 – Final

Timpson 27
Harleton 7 – Final

District 10-1A Division II

Overton 20
Cumby 14 – Final

Detroit 41
Union Hill 13 – Final

TAPPS Divsion II District 2

Brook Hill 33
Trinity Christian 24 – Final

Dallas Parrish Episcopal 63
TK Gorman 0 – Final

Grace Community 55
Dallas Shelton 17 – Final

TAPPS Division III District 3

Colmesneil 31
All Saints 13 – Final

TJC Outgunned by Navarro, 52-35

By Mike Alzamora/KTBB Sports
The Tyler Junior College Apaches fell behind early and could never catch up to the No. 11 ranked Navarro Bulldogs. TJC surrendered touchdowns on Navarro’s first three offensive possessions as the talented Bulldogs came away with a 52-35 victory on a cool, blustery Saturday afternoon at Corsicana’s Tiger Stadium. Navarro has now won eight straight over the Apaches.

Navarro sophomore quarterback and former Gilmer Buckeye Darian “Stump” Godfrey threw four touchdown passes as the Apache defense struggled to slow down the Bulldog offense for most of the day. Despite trailing 31-7 at halftime, Tyler’s offense continued to move the football in the second half and wound up with respectable offensive numbers. TJC sophomore quarterback Tyrik Rollison, the reigning conference player of the week, threw a pair of touchdown passes and ran for two more in a effort to try to rally his club. Unfortunately, the Apaches were also hurt by three turnovers, including two fumbles on unexpected snaps and an interception by Rollison.

TJC falls to 3-3 on the season and 1-2 in SWJCFC action. Meanwhile, the nationally-ranked and defending conference champion Bulldogs improve to 5-1 on the year and 3-1 in league play. Tyler hosts Cisco next Saturday night for Homecoming at Trinity Mother Frances Rose Stadium. Navarro will be home to Southeast Prep Academy.

Back to the Category List

Find an Advertiser

Support the folks that support us!
List of Current Advertisers!

Search

Listen Live!

KTBB AM600 - Listen Now

On now:

ESPN 92.1FM - Listen Now

On now: