Today is Thursday September 20, 2018
go to ktbb homepage
mobile homepage
listen to our live streams
Advertisement
Advertisement

Election Returns

Posted/updated on: March 8, 2018 at 8:31 am
Print Friendly, PDF & Email

EAST TEXAS — Unofficial Returns March 6th Primary Election:

Regional Returns
Republican Primary Election
Contested Races

187 of 248 Precincts
United States Representative District 1
Louie Gohmert 51,812
Anthony Culler 5,229
Roshin Rowjee 1,693

Regional
Democratic Primary Election
Contested Races

164 of 242 Precincts
United States Representative District 1
Shirley McKeller 6,737
Brent Beal 4,431

Smith County Returns
Republican Primary Election
Contested Races

73 of 73 Precincts Reporting
United States Senator
Ted Cruz 20,166
Bruce Jacobson Jr. 708
Geraldine Sam 177
Mary Miller 1,192
Stefano de Stefano 461

State
Governor
Greg Abbott 20,951
Barbara Krueger 1,610
SECEDE Kilgore 177

Lieutenant Governor
Dan Patrick 17,657
Scott Milder 4,717

Commissioner General Land Office
George P Bush 12,830
Davey Edwards 4,105
Jerry Patterson 3,894
Rick Range 609

Commissioner of Agriculture
Sid Miller 8,116
Jim Hogan 3,850
Trey Blocker 7,168

Railroad Commissioner
Christi Craddick 16,871
Weston Martinez 3,233

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
David Bridges 10,668
Sharon Keller 6,802

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8
Michelle Slaughter 9,778
Dib Waldrip 2,310
Jay Brandon 5,607

State Representative District 6
Matt Schaefer 12,017
Ted Kamel 4,382

District Judge, 321st Judicial District
Robert Wilson 10,841
James Andrew Carter 8,876

Criminal District Attorney
Jacob Putman 12,658
Alicia Cashell Barkley 9,914

District Clerk
Penny Clarkston 11,660
Dawn Colclasure 1,780
Theresa (Terry) Morrow 5,740

Justice of the Peace, Precinct No.5
Jon Wayne Johnson 2,087
Danny Brown 857
Darin W. Grissom 564

Precinct Chairman , Precinct No. 31
Stanley Cofer 305
Larry Gene Hoffner 246

Precinct Chairman Precinct No. 34
Terry Howlett 35
Elisabeth Ayub 20

Democratic Primary Election
Contested Races

Federal
United States Senator
Beto O’Rourke 2,197
Edward Kimbrough 1,448
Sema Hemandez 1,011

United States Representative District 1
Shirley McKeller 3,380
Brent Beal 1,568

Governor
Lupe Valdez 1097
Adrian Ocegueda 188
Andrew White 824
Cedric Davis Sr. 753
Grady Yarbrough 949
James Jolley Clark 361
Jeffrey Payne 327
Joe Mumbach 53
Tom Wakley 113

Lieutenant Governor
Michael Cooper 2,619
Mike Collier 1,883

Comptroller of Public Accounts
Tim Mahoney 2,528
Joi Chevalier 1,771

Commissioner of General Land Office
Miguel Suazo 2,594
Tex Morgan 1,740

Rail Road Commissioner
Roman McAllen 2,137
Chril Spellmon 2,118

County Commisioner Precinct 4
JoAnn Hampton 1,011
Donald Ray Sanders 811


Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement